Wpisz swój adres e-mail, a będziesz dostawać "co nowego w prawosocjalne.pl"

Strona główna »Prawo socjalne »Pomoc społeczna »Zasady przyznawania świadczeń » Obowiązek udzielenia pomocy społecznej (wybór źródeł)

Obowiązek udzielenia pomocy społecznej (wybór źródeł)

Stanisław Nitecki|
2013-10-07 09:57:27

Stosownie do brzmienia art. 16 ust. 1 obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej w zakresie ustalonym ustawą. Z brzmienia omawianego przepisu wynika, że realizacja zadań z pomocy społecznej jest obowiązkowa i spoczywa na organach administracji publicznej. Zatem organy te nie mogą unikać realizacji tego zadania, lecz stosownie do tego, jaką rolę przewidział dla nich ustawodawca, winny ją wykonywać w sposób najlepszy, jak potrafią. Fakt, iż realizacja zadań pomocy społecznej ma charakter obowiązkowy, nie wynika, że świadczenia z tego zakresu przysługują wszystkim tym, którzy zgłoszą się do tych organów. Wskazany obowiązek dotyczy rozeznania występujących potrzeb, zbudowania niezbędnej infrastruktury, zgromadzenia odpowiedniej kadry i podjęcia działań zmierzających do realizacji poszczególnych zadań.

Dziękujemy za zainteresowanie publikacjami na prawosocjalne.pl.
W celu pełnego korzystania z portalu zarejestruj się lub zaloguj.
Powrót do poprzedniej strony
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »
X